genel istatistikler
toplam11
bugün0
dün0
bu ay0
geçen ay0
toplam +0
toplam -0

gastronomi ve mutfak sanatları

  2012 yılında Beykent Üniversitesi'nin Beylikdüzü kampüsüne açılan bölümdür. Bölümde, yemek pişirme tekniklerinin, Türk ve dünya mutfaklarının tüm inceliklerinin öğretildiği, öğrencilerin teorik bilgilerini uygulamalı derslerle harmanladığı ve el becerilerini geliştirme imkanı bulduğu tam donanımlı profesyonel uygulama mutfağı bulunmaktadır. 2013 yılının bahar dönemi itibariyle okulun en üst katına yapılan tam donanımlı mutfak da öğrencilerin kullanımına açılacak, bu mutfakta da dersler verilmeye başlanacaktır. Bölüm henüz ikinci senesindedir ve 2016 yılında ilk mezunlarını verecektir.
  (28.11.2013 21:41)

italyan mutfağının en lezzetli 10 yemeği

  Tiramisu
  Osso Buco
  Spagetti
  Minestrone
  Risotto
  Parmesan
  Parma Jambonu
  Pizza
  Tavuklu Polenta
  Lazanya
  (13.11.2013 22:42)

boilermaker

  shot viski/tekila/votka ihtiva eden bir bira
  (13.11.2013 22:38)

kriek

  Birayla alakası bile olmayan, içimi biraz yoğun bir soda vişneyi hatta vişneli şampanyayı andıran içki.
  (13.11.2013 22:32)

miyako

  Suşi barı, alakart menüyü, Tepenyaki mutfağını veya Tatamis özel odasını deneme seçenekleriniz var. Miyako akşam yemeklerinize biraz daha Asya havası katmak için sizi tipik bir Japon bahçesinin yanında misafir ediyor.
  (13.11.2013 22:30)

bubble tea

  İnci çayı adı da verilmektedir. Asya kökenli bir içecek olmasına rağmen Avrupa ülkelerinde rağbet görmeye başlamıştır. İstanbul Fatihte ''bubble tea'' adlı mekanda satışının başlamasıyla ülkemiz sınırları içine de girmeyi başarmıştır.
  (13.11.2013 22:26)

julienne

  Özellikle havuç gibi sert sebzeler üzerinde rahatlıkla uygulanabilen doğrama tekniğidir. Genellikle kasaplarda eti julienne doğratmaya kalkarız. Fakat bunun adı julienne değildir beef stragonoftur. Julienne ince uzun kibrit çöpü kalınlığında olur.
  (13.11.2013 22:22)

ciabatta

  İtalyanların terliğe benzettikleri için Ciabatta adını alan ve kıtır kabuğu, çiğnemlik dokusu ile özellikle sıcak tüketilmesi tavsiye edilenhoş bir ekmek türüdür. Hamurunun biraz cıvık olması ve özen istemesi tipik özelliğidir.

  (13.11.2013 22:17)

eclair

  Ekler in Fransızca adıdır. Yumuşak hamurlu bir tatlıdır. "Éclair", Fransızca'da şimşek anlamına gelmektedir. Genel olarak içinde vanilyalı krema vardır ve üstü çikolata kaplıdır. İlk olarak Fransız kraliyet ailesinin ünlü hamur işi aşçısı Marie-Antoine Carême tarafından yapıldığını ileri sürmektedir.
  (13.11.2013 22:13)

fransız mutfağı

  Fransız mutfağı Fransa'da geliştirilmiş, zenginliği ve çeşitliliğiyle ünlü, yemek pişirmenin sanatsal yönünü ön plana çıkaran bir ulusal mutfaktır. Fransız mutfağının kökeni Orta Çağlara uzanır. Sadece Paris kenti sınırları içinde 5.000'i aşkın restoran bulunmaktadır. Michelin firması tarafından 1900 yılından bu yana yayınlanan Le Guide Michelin (Michelin Rehberi) tarafından en yüksek notu alan restoranlar genellikle Paris kenti civarında bulunurlar.
  (13.11.2013 22:09)

wasabi

  Japon turbu olarak da isimlendirilir. Turpgiller familyasına üye bir bitkidir. Kökü, çok yoğun tat ve acı içerdiği için yemeklerde çeşni olarak kullanılır. Kökü içerdiği yoğun ve kuvvetli tat ve acı yüzünden yemeklerde çeşni olarak kullanılır. Wasabi öyle çalakaşık yenmez, yenirse insanın kulaklarından dumanlar, gözlerinden ateşler, saç diplerinden ter damlacıkları çıkar, nitekim çıkmış. Wasabi, zevke göre az veya çok az bir miktar olarak sushi sosuna (ki esasen soya sosudur) karıştırılır. Direk olarak sushi veya sashimi'nin üzerine konulacak olursa da bu miktarın abartılmamasında fayda vardır. Wasabi bir de birçok sushi tipinde pirincin üzerine balığı yapıştırmak için eser miktarda kullanılıyor.
  (13.11.2013 22:02)

sayfa:
gastronomik sözlük - |

arşiv | duyuru | sitemap

sözlük hiçbir kurumla bağlantılı olmayan birkaç kişi tarafından düşünülmüş bağımsız bir platformdur. sözlük içerisindeki yazıların tüm sorumluluğu yazarlarına aiittir. sözlük bu yazıların doğru olduğu hakkında bir teminat vermez. yazılan yazıların telifi bize ait değildir, çalınız çırpınız ama kaynak gösteriniz.